Bahar Yorgunluğu Uyku Kalitenizi Bozmasın

Kış biterken pek çok kişi; halsizlik, uykusuzluk, enerji düşüklüğü ya da stres gibi belirtiler ile gelen bahar yorgunluğundan muzdarip oluyor. Bahar yorgunluğu ile başa çıkmanıza yardımcı olacak önerilerimize göz atarak uyku kalitenizin düşmesini engelleyebilir, mevsim geçişinde daha iyi hissedebilirsiniz.

Dinlenmek İçin Kendinize Vakit Ayırın

Yorgunluğa en iyi gelen şey hepimizin bildiği gibi de dinlenmek. Dinlenmek içinse sağlıklı uyku şart. Peki, iyice dinlenmek için günde kaç saat uyku yeterli? İdeal uyku süresi minimum 6-7 saat olduğundan her gece 6-7 saat uyumaya odaklanın. Kimi zaman bahar yorgunluğu oluşturduğu stres nedeniyle uykusuzluğa neden olabilir ancak erkenden yatağa girerek, akşam saatlerinden kafein tüketimini azaltarak,  erken saatlerde yatıp erken saatlerde uyanarak bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz.

Biraz Rahatlayın

Uyumak ve dinlenmek yorgunluğunuzu azaltacaktır ancak daha iyi hissetmek için kendinizi biraz rahatlamanız gerek. Hafif tempolu, açık hava yürüyüşü yapmak, meditasyon yapmak, kitap okumak, köpük banyosu yapmak, hiçbir şey yapmadan sahilde oturup denizi izlemek gibi rahatlamanızı sağlayacak ayrıca bahar yorgunluğunun yarattığı stresi azaltacaktır. Siz de sizi rahatlatan aktiviteleri keşfederek daha iyi hissedebilirsiniz.

Her Gün Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak vücudunuzu rahatlatmak ve daha iyi hissetmek için pek çok uzman tarafından öneriliyor. Bahar yorgunluğunu atmak için egzersiz de en etkili çözüm yollarından biri olarak biliniyor. Kan dolaşımınızı artırmak, serotonin salgılayarak daha enerjik hissetmek için günde en az 30 dakika egzersiz yapabilirsiniz. Yoga, pilates, tenis, voleybol, futbol, tenis, koşu… Dilediğiniz egzersiz türünü seçip harekete geçebilirsiniz.

Sağlıklı ve Düzenli Beslenin

Yorgunluk hissinden kurtulmak için dengeli beslenmek, vücudunuzu rahatsız edecek yiyeceklerden uzak durmak da çok önemli. Beslenmenize bol bol sebze eklemek, günde bir-iki porsiyon meyve tüketmek, öğünlerinizi atlamamak, su içmeyi ihmal etmemek, işlenmiş şeker, işlenmiş yağ içeren gıdaları azaltmak gibi durumlara dikkat ettiğinizde enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Ayrıca cildiniz, saçlarınız, tırnaklarınız da daha sağlıklı görünüp güçlenecek.

Vücudunuzu Dinlemeyi Öğrenin

Her vücudun ihtiyacı farklıdır. Vücudumuzun bize verdiği işaretler ihtiyaçlarımızı görmemiz içindir. Örneğin canımız elma çekiyorsa bunun nedeni büyük ihtimalle vüdumuzun elmada bulunan vitamin ve minerallere ihtiyaç duyduğudur. Gün içerisinde bir şey yapmak istemiyorsanız dinlenmeyi, stresli hissediyorsanız oturup sakinleşecek, rahatalayacak bir şeyler yapmayı unutmamalısınız.

Bahar yorgunluğu ile nasıl başa çıkacağınızı, böylece uyku kalitenizi nasıl yükseltebileceğinizi öğrendiğiniz. Şimdi sıra uyku kalitenizi artıracak uyku aksesuarları seçmeye. Hemen Hibboux’yu ziyaret edin!

Bir Cevap Yazın