Yatağın Ömrü Kaç Yıldır_?

Yaşamın üçte biri uyuyarak geçer. Bu nedenle vücudunuzu doğru şekilde destekleyen ve uyku sağlığınızı en üst seviyede tutacak bir yatak sahibi olmanız önemlidir. Yataktan kalkarken kendinizi sürekli yorgun hissediyor ve ağrı içinde uyanıyorsanız, yatağınız size gerekli konfor ve desteği sağlamıyor demektir. Uzun süreli kullanımlarda yatak deforme olacağı için özelliklerini yitirebilir, bu da kaliteli bir uyku için eski yatağınızı artık evden çıkarmanız gerektiği anlamına gelir. Peki, bir yatağın ömrü kaç yıldır? En uzun süre kullanabileceğiniz yataklar hangileridir? Bu soruların cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Yatağın Ömrünü Etkileyen Durumlar

Kaliteli yatak ile uzun ömürlü yatak kavramları birbirinden farklıdır. Bu, her kaliteli yatağı çok uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Yatak kullanım ömrü uzun olsun istiyorsanız hangi malzemelerin kullanıldığına dikkat etmelisiniz. Eksik, yanlış ve sentetik malzeme kullanımı yatağın ömrünü kısaltır ve uyku kalitenizi düşürür. Yatağın kolay temizlenebilir olup olmaması, hava geçirgenliği ve vücut ağırlığının dağıtımını iyi yapıp yapmaması da yatağın ömrünü belirler.

Lateks ve visco yataklar, dayanıklı malzemelerden üretildikleri için daha uzun süreli kullanım imkânı sunarlar. Lateks yataklar kolay deforme olmayan, yapısını uzun süre koruyabilen yataklardır. İçindeki doğal hava kanalları sayesinde sürekli hava alarak yatakta bakteri oluşumunu engeller. Visco yatak ömrü de uzundur; çok yüksek ağırlıklara bile dayanabildiği için yapısında bozulma olmaz. Uzun süreli kullanım için bu tip yataklar tercih edilebilir.

Yatağınızın Değişme Vaktinin Geldiğini Gösteren İpuçları

Yataklar, kullanıma bağlı olarak yıpranır ve zaman içinde ilk günkü performansı veremeyecek şekilde deformasyona uğrayabilir. Bu koşullarda, uyku kaliteniz düşeceği gibi çeşitli sağlık sorunları da yaşayabilirsiniz. Her yatağın bir değişim süresi vardır, siz de bu sürenin geldiğini şu belirtilerden anlayabilirsiniz:

*Yatağınızın ortası ya da sık kullandığınız tarafında içe çökme ve deforme olma gibi sorunlar yaşanıyorsa,

*Uyurken terlemenize neden oluyorsa,

*Yatağınızdan kötü kokular geliyorsa,

*Sabahları yataktan kalkarken kendinizi hiç uyumamış gibi sürekli yorgun ve halsiz hissediyor, vücudunuzun çeşitli bölgelerinde ağrı duyuyorsanız artık yatağınızı değiştirme vaktiniz gelmiş demektir.

İdeal Kullanımda Yatak Ömrü

Yatakların değiştirilmesi için tavsiye edilen süre ortalama 8 yıldır. Kaliteli malzemeden üretilen bir yatak kullanıyorsanız, bu süre 10-12 yıla kadar çıkabilir. Yatak devamlı kullandığımız bir ürün olduğu için yıllar içinde yatağın genel yapısında bazı deformasyonlar görülmesi normaldir. Bu süre içerisinde yatağınız vücudu destekleyici özelliğini yitirirse, artık onunla vedalaşma zamanınız gelmiş demektir. Alerjik bir bünyeniz varsa, tavsiye edilen süreyi daha kısa tutabilirsiniz. Elbette antialerjik yatak ve yastık kılıfları kullanıyorsanız, kullanım sürenizi uzatmanız mümkündür. Yine de sağlığınız ve konforunuz açısından 10 yılı aşmamak sizin için daha faydalı olacaktır.

Yatağınızı yenilemek istiyorsanız, Hibboux’nun son teknoloji ile en kaliteli malzemelerden üretilmiş yatak modellerine göz atmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın