Verimli Uykunun Hayatımıza Kattığı Pozitif Etkiler


Vücudumuzun uykuya olan ihtiyacı yadsınamaz bir gerçek. Uzmanlar daha sağlıklı, daha hareketli, motivasyonu yüksek bir güne uyanmak için yetişkinlerin en az 7-8 saatlik uykuya ihtiyacı olduğunu söyler. Ancak uykunuzun süresi kadar niteliğinin de önem taşıdığını unutmamalısınız. Düzenli olarak verimli uyuduğunuzda yaşam kalitenizin ne kadar arttığına, hayatınızın pozitif yönde nasıl etkilendiğine şahit olabilirsiniz.

Uyku Saatlerinizi Neden Düzenlemelisiniz?


Yalnızca kaç saat uyuduğunuz değil, yatış ve kalkış saatleriniz de verimli uykuya giden yolda önemli bir kriter olarak karşımıza çıkar. En verimli uyku saatleri 23:00-03:00 arası olarak belirlendiğinden uyku programınızı bu saatler arasında düzenlemeniz faydalı olacaktır. Elbette ki büyüme ve gelişme çağındaki çocukların çok daha öncesinde uykuya geçmeleri ve daha uzun süre ile uyumaları gerekir. En verimli uyku saatleri bilimsel olarak incelendiğinde, her yaş grubu için farklı saat dilimlerinden bahsetmek mümkündür ancak yetişkinler için ideal aralığın bu olduğunu ve en az 7 saat kesintisiz uyumaları gerektiğini söyleyebiliriz.

Gündüz en verimli uyku saatleri ise sabah kalkış saatimizden yaklaşık 6 saat sonrasıdır ve bu kestirme en fazla 2 saat sürmelidir. Vücudunuzun dinlenmesi, tam rahatlama ve dirençli bir bedene sahip olmak için verimli uyku saatlerini dikkate alarak günlük planlamalarınızı buna göre yapabilirsiniz. Böylece gün içinde yıpranan, yorulan veya hastalığa meyleden metabolizmanız doğal yoldan kendini yenileyecektir. Peki, tüm bunların dışında verimli uykunun size ve bedeninize iyi gelen, mutluluk veren diğer etkilerine daha yakından bakmak ister misiniz?

Bağışık Sisteminiz Güçlenir


Uyku ve bağışıklık arasında son derece kuvvetli bir bağ vardır. Her iki faktör de birbirini besler, güçlendirir ve destekler. Hasta olmasanız bile yoğun, yorucu ve stresli bir günün ardından, uyumak için tercih edeceğiniz vakit gece en verimli uyku saatleri olmalı. Böyle yaptığınızda ertesi gün bedeninizin zindeliğini hemen farkedebilirsiniz. En az yetersiz uyku kadar, çok uzun süre verimsiz uyumanın da sağlığınız açısından olumlu sonuçlar doğurmayacağını bilmelisiniz. Uzun saatler boyunca uyuyan kişilerin zamanla obezite, diyabet ya da kalp & damar hastalıklarına yakalanma ihtimalleri artabilir. Verimli ve dengeli uyuduğunuzda ise T hücreleriniz çoğalacak ve stres hormonunun seviyesi düşecektir. Böylece immun sisteminiz güçlenecek ve bu da hayatınıza pozitif şekilde yansıyacaktır.

Kemik Sağlığınızı Destekler


Verimli uyku
saatleri son derece önemli ve ona sadık kalmak kemik sağlığınızı da olumlu anlamda destekleyen bir unsur. Uzmanlar, çocukluktan itibaren düzenli uyku uyuma alışkanlığı edinmiş kişilerde kemik metabolizmasının ideal şekilde geliştiğini ve ileri yaşlarda görülen olası bozuklukların nadiren gerçekleştiğini vurgular. Bu anlamda uykunuza dikkat ederek kemik sağlığınızı korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Yağ Yakımını Artırır


Özellikle kilo kaybetme diyetlerinde uzmanların üzerine basa basa söylediği, beslenmenin yanında uykunuza da dikkat etmeniz gerektiğidir. Bunun nedeni, biz uyurken yağ yakımını sağlayan bazı hormonların devreye girmesidir. Ayrıca düzenli olarak en verimli uyku saatleri arasında uyuyan kişilerin beden kitle indekslerinin düşük olduğu da gözlemlenmiştir.

Verimli uyku için altın anahtarlardan biri olan Hibboux Yatak ile hala tanışmadıysanız; uzun deneme süresi, kolay iade ve 10 yıl yay garantisi gibi fırsatları kaçırmayın, hemen şimdi yatağınızı teslim alın!

Bir Cevap Yazın