Kilolu İnsanlar İçin Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

İyi bir uyku, gününüzün verimli geçmesinde önemli bir etkendir. Yatak seçimi ise uyku kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Kaliteli bir uyku ile bağışıklık sisteminizi koruyabilir ve güne enerjik başlayabilirsiniz. Uyku alışkanlıkları ve fiziksel özellikler farklılık gösterdiği için yatak seçimi de kişiye özel olmalıdır. Özellikle kilolu insanların yatak seçerken dikkat etmeleri gereken hususları yazının devamında bulabilirsiniz.

Vücudunuza Doğru Destek Veren Yatağı Seçin

Vücudun uyurken dinlenebilmesi ve gevşeyebilmesi için tüm ağırlığınızın yatağa eşit olarak dağıtılması gerekir. İster tek kişilik yatak ister çift kişilik yatak olsun, yatağa uygulanan basıncın doğru şekilde iletilmesi ve yatak kaynaklı herhangi bir rahatsızlık yaşanmaması için kilolu kişiler vücut ağırlıklarını dengeleyen, iskelet sistemine baskı yapmadan rahatlamalarını sağlayacak yatakları seçmelilerdir.

Yatağınız Hava Alsın

Kilolu insanlarda sık karşılaşılan sorunlardan biri de uyku sırasında terlemedir. Terleme sorunu mevsim kaynaklı olabileceği gibi hava durumundan bağımsız olarak da görülebilir. Bu durum gece sürekli uyanmanıza ve uykunuzun bölünmesine neden olabileceği için yatak seçimi yaparken terleme sorununu ortadan kaldıracak, hava alan yapıdaki yatakları seçmelisiniz. İdeal vücut ısınızı koruması için lateks veya visco yatak alabilirsiniz. Yapısı gereği sürekli hava alan bu yataklar kullanıma bağlı bakteri, mantar ve küf oluşumunu da engeller.

Yatak Yapısına Dikkat Edin

Standart yaylı yataklar, yapısı gereği basınç yapar ve uyku sırasında vücudunuzu belirli bir itme kuvvetine maruz bırakır. Bölgesel vücut desteği sağlayan 7 bölgeli paket yay sistemine sahip yataklar ise vücut pozisyonunuzu ve doğal omurga eğriliğinizi korumaya yardımcı olur. Bu yüzden standart yaylı yataklar yerine bu özellikteki yatakları tercih edebilirsiniz. Ek olarak, ortopedik yaysız yataklar da benzer şekilde vücudu desteklediğinden visco ve lateks yatak modellerinden birini seçebilirsiniz.

Sert Yatak mı, Yumuşak Yatak mı?

Kilolu insanların yatak seçimindeki önemli noktalardan biri de doğru sertlik oranına sahip olanı bulabilmektir. Kilolu kimselerin yumuşak yatakta yatması gerektiğine dair yanlış bir kanı vardır ancak yumuşak yatak vücudun doğru pozisyonu almasını engelleyeceği için vücut üzerinde fazla baskı oluşturur. Çok sert yatak seçmek yine yaygın yapılan hatalardan biridir; genelde en ortopedik yatağın sert yatak olduğu düşünülse de bu doğru değildir. İdeal seçim, boy/kilo oranınıza göre orta sert yatak olacaktır.

İdeal yatağa kavuşmak için Hibboux’nun birbirinden kaliteli yatak modellerine göz atabilir ve anında sipariş verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın