Paket Yaylı ve Bonel Yaylı Yataklar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yakın zamanda yatak mı alacaksınız? Bunun için uzun zamandır ön araştırma yapıyor, yakınlarınıza yatakları ile ilgili olumlu/olumsuz yorumlarını soruyor ve kendiniz için en uygun yatak modelini bulmaya çalışıyor olmalısınız. Peki her bakımdan en doğru seçimde; tercih ettiğiniz uyku pozisyonunun, omurga yapınızın, yaşınızın, kilonuzun ve hatta vücut ısınızın bile etkili olduğunu biliyor musunuz? Kişisel seçiminizi yapmadan önce kendinizi iyi tahlil etmeli ve ardından yatakların yay sistemlerini detaylıca incelemelisiniz. Zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacak birkaç tüyoyu sizler için derledik.  

Bonel Yay Nedir?

Yaylı yatak sisteminin ortaya çıkışı 19. yüzyılın sonlarına denk gelir. Yani aslında çok eski zamanlardan beri insanlar bu sistemi kullanır. Yaylı yatak çeşitlerinden bir tanesi olan bonel yay sistemi veya bir diğer adıyla DHT yay sistemi şu şekilde işler: Yataktaki yay sargıları birbirine metal tellerle fiziksel olarak bağlanır. Diğer yay sistemlerine göre hafif olan bu yataklar vücudun kıvrımları ile uyum içerisindedir. Yatak fiyatları incelendiğinde ise bu grubun diğer seçeneklere göre daha avantajlı olduğu görülebilir. Bonel yatak sisteminde yaylar sert bir yüzey oluşturduğu için kilolu bireyler için ideal olabilir. Ayrıca bu sert yüzey özellikle yaz aylarında ve gece uykularında terlemeyi önleme konusunda da yardımcı olacağından pratik bir kullanım sağlayabilir. DHT yaylı yatak nedir sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

Paket Yay Nedir?

Paket yaylı yatak sisteminde ise yaylar birbirine bağlı değildir. Sizin vücut ağırlığınıza göre şekil alırlar. Gerek vücuda gerekse de yatağın kendisine esneklik kazandırmak için çelik yay malzemesi ile tasarlanan bu sistemde modeller, birtakım dolgu malzemeleri ile desteklenir. Paket yay mı dht yay mı daha rahat diye araştırdığınızda bunu; kendi ihtiyaçlarınızın, uyuma biçiminizin ve fiziksel özelliklerinizin belirleyebileceğini görebilirsiniz.

Yatakta Hangi Yay Sistemi Daha İyi?

Yatak alışverişi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı hassas noktalar vardır. Yay sistemleri ve aralarındaki farklar da bu detayların başında gelir. İsterseniz paket yay ve bonel yay sistem karşılaştırmasını hep birlikte yapalım:

  • Bonel yaylı yataklarda -özellikle de çift kişilik yatak kullanıyorsanız- kişilerin ağırlık farkları olacağından bir süre sonra yatağın belirli kısımlarında çökme gerçekleşebilir. Paket yaylar ise birbirinden bağımsız bir sistemle üretildiği için bu durumun yaşanması çok daha zordur.
  • Paket yay sistemi elyaf, visko ya da lateks gibi farklı malzemelerle desteklendiği için vücudun farklı ağırlık noktalarına uygun tepki gösterir. Yayların bağımsız hareketleri sayesinde eşinizin gece boyunca sağa sola dönmesinden etkilenmezsiniz. Bonel yay sisteminde ise bu hareketleri hissetmeniz olasıdır.
  • Son olarak paket yaylı yatak sistemlerinin daha pratik temizlendiğini ve bu anlamda bonel yay sistemine göre daha hijyenik olduğunu söyleyebiliriz. Antibakteriyel özelliklere sahip paket yaylar uzun süre sonra dahi kötü kokuya sebebiyet vermez.

Siz de kriterlerinize uygun yatağı seçmek için Hibboux’ya göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın