Yaz Aylarında Uyku Kalitenizi Artıracak İpuçları

Sıcak yaz güneşi, bunaltan yaz akşamları hem gündelik yaşamımızı hem de gece uykularımızı olumsuz etkileyebilir. Vantilatörler, klimalar, soğutucular bir yere kadar bize yardımcı olur ama bazı kökten çözümlerle yaz mevsiminde de uyku sağlığımızı koruyabiliriz. Nasıl mı? Okumaya devam edin…

Terletmeyen Ev Tekstil Ürünleri Kullanın

Yatak odanıza girdiniz, yorucu ve stresli bir günün ardından dinlenmek ve ertesi gün için enerji toplamak için nitelikli bir uykuya ihtiyacınız var. Peki, kullandığınız ev tekstil ürünleri yazın bu sıcak günlerinde sizi serin tutuyor mu? Yoksa ter içinde uyanmanıza ve uykunuzun bölünmesine mi sebep oluyor? Eğer cevabınız ikincisi ise; terletmeyen çarşaf ve terletmeyen nevresim takımı alternatiflerine hemen göz atmalısınız. Ekolojik içerikli, pamuklu ve %100 doğal olan kumaşlarla üretilen ev tekstil malzemeleri gece boyu konfor sağlar. Örneğin doğal nem emiciliği özelliği olan Hibboux yorgan çeşidini yaz & kış kullanabilirsiniz. Nefes aldıran yumuşacık nevresim takımlarının yanı sıra pamuklu, üstün emiciliğe sahip yüz ve baş havlularıyla konforunuzu uyku öncesi ve sonrasında da sürdürebilirsiniz. Hibboux havlu koleksiyonunun rengarenk alternatiflerine yönelebilirsiniz.

İdeal Uyku Ortamı


Uyku kalitenizi artıracak bir başka önemli unsur da yatak odanızda ideal bir atmosfer oluşturmak. Kesintisiz ve verimli bir uyku için yetişkin odalarında oda sıcaklığının 18 derece civarında olması gerekir. Rutubetli bir coğrafyada yaşıyorsanız, odanızın nem dengesini de sıklıkla ölçmeli ve %60 oranının üzerine çıkmamasını sağlamalısınız. En az oda sıcaklığı kadar uyku sağlığınız üzerinde etkili olan bir başka konu da odanın aydınlatmasıdır. Uyumadan önce kitap okuyorsanız; başucunuzda yumuşak bir ışık tercih edebilirsiniz. Eğer zifiri karanlıktan hoşlanmıyorsanız, direkt gözünüze gelmeyecek şekilde konumlandırılmış bir gece lambasını sabaha kadar açık bırakabilirsiniz. Yatak odası aydınlatmasında sıcak tonlu, sarı ışık yayan modelleri seçmenizi öneririz. Elbette tüm bunların yanında ortamdaki ani sesler, dışarıdan gelen gürültüler ya da elektronik aletlerden yayılan hafif ama rutin sesler de uyku kalitenizi bozabilir. Uykuya dalmadan önce yatak odanızın mutlak sessizliğinden emin olmalısınız.

Beslenme ve Egzersiz Düzeninizi Gözden Geçirin


Sağlıklı bir uyku için hayat düzeninizi, alışkanlıklarınızın tümünü gözden geçirmeniz gerekir. Bu, yalnızca doğru ev tekstili seçimi ya da oda sıcaklığı ayarlaması ile mümkün olabilecek bir konu değil. Özellikle yaz aylarında gün boyunca tükettiğiniz yağlı yiyecekler, ağır öğünler, su tüketiminin az olması gibi olumsuz davranışlar uykunuzu da etkiler. Ayrıca havanın çok sıcak olmasını bahane ederek sedanter bir yaşam biçimine geçmemelisiniz. Sabah erken saatlerde ya da akşam serinliğinde rutin yürüyüşlerinize çıkmayı ihmal etmeyin. Tüm bu koşulları sağladığınızda gece boyu kesintisiz ve ertesi güne gereken enerjiyi toplayabileceğiniz nefis bir uyku sizin olacak!

Bir Cevap Yazın