Bebek Odası İçin İdeal Oda Sıcaklığı Ne Olmalıdır?

Bebek bakımı, ucu bucağı olmayan, sonsuz araştırma ve pratik gerektiren ama bir o kadar da tatmin edici bir deneyimdir. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk andan, adım adım gelişimine, çocuk ve hatta gençliğine kadar uzanan bu meşakkatli yolda her ebeveyn kendi yol haritasını çizer. Biz de bu süreçte, özellikle ilk aylarda mutlak doğru kabul edilen önemli bir konu ile karşınızdayız: Bebek odalarında ideal oda sıcaklığı. Gelin bebek odası için ideal oda sıcaklığı nasıl olmalı birlikte inceleyelim.

Oda Sıcaklığı Bebekler İçin Ne İfade Ediyor?


Evin diğer bölümlerinden farklı olarak bebek odasının sıcaklığı üzerinde durmamızın tek nedeni elbette ki onların sağlığı üzerindeki kayda değer etkileridir. Eğer bebeğinizin odası ideal oda sıcaklığı koşullarını sağlamıyorsa neler olabilir birlikte bakalım:

  • Aydınlık olma avantajını kullanmak adına evin en çok güneş alan odasını bebeğinize vermiş olabilirsiniz. Ancak yaz aylarında odanın aşırı ısınması içerideki nemi azaltacak ve dolayısıyla da içerideki havayı kurutacaktır.
  • Kuru hava bebeğinizin solunum yolu fonksiyonları için olumsuz bir sonuç doğurabilir. Örneğin sık sık burnu tıkanabilir ve bu nedenle daha sık ağlayabilir.
  • Normalden sıcak bir odada bebeğiniz fazlaca terleyecektir. Terleyen bebeğinizin kıyafetlerini sürekli olarak değiştirmeniz gerekir. Ayrıca pişik olma ihtimali de artar.
  • Oda ideal sıcaklık derecesinin altında yani soğuk ise bebeğinizin uyku düzeninden beslenmesine kadar pek çok rutini bundan etkilenebilir. Üşüdüğü için huzursuz olacaktır.

Doğru Oda Sıcaklığı Nedir? Nasıl Ayarlanır?

Peki, bebekleri bu derece etkileyen bebek oda sıcaklığı konusunu nasıl çözebiliriz? Sağlıklı ortamı oluşturmak hiç de sandığınız kadar zor değil. Uzmanlar yenidoğan bebeklerin odasında 22-24 dereceyi korumamız gerektiğini belirtir. Bebek 6 aylık olduğunda ise bu dereceyi 20-21 ölçülerine indirmemiz gerekir. Elbette artı ve eski 1 derecelik sapmaların bebeğin sağlığı üzerinde önemli bir olumsuz yansıması olmayacaktır.

Odayı ideal sıcaklık derecesinde tutmak için özel olarak üretilmiş oda termometrelerinden edinebilirsiniz. Sık sık kontrol ederek, odanın sıcaklığını belirtilen derecelerde tutabilirsiniz. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin dışına çıktığı günlerde bu konuya biraz daha dikkat etmeniz gerekebilir. Çoğunlukla sorulan; “yazın oda sıcaklığı kaç derece olmalı?” sorusunun yanıtı da yine 20-21 derecedir. Bunun için bebek odada değilken klima ya da vantilatör gibi yardımcılardan destek alabilirsiniz.

Bebeğinizin gelişimine destek olmak için onu sağlıklı bebek ürünleri ile buluşturmalı, ona mevsime ve ortam sıcaklığına uygun kıyafetler giydirmelisiniz. Hem uyurken hem de odasında vakit geçirdiği diğer zamanlarda ortamdaki ideal sıcaklığını mutlaka korumalısınız.

Bir Cevap Yazın