Uykuya Hazırlık: Uyurken Dinlenebilecek Şarkılar

İyi bir yemek, güzel bir kitap insanı nasıl mutlu ederse verimli uyku da güne mutlu başlamamızı sağlayan enerji kaynaklarımızdan. Bu nedenle her geçen gün uyuyabilmek için yeni yöntemler geliştiriyor ve deniyoruz. Uyumadan önce sizi sakinleştirip rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacak şarkılar dinlemek bu yöntemlerden biri. Bilinçaltınızı rahatlatıp sizi rüyalar alemine götürecek çare gece uyurken dinlenecek şarkılar olabilir. Eğer sayılacak kuzuların veya çeşitli bitki çayı kombinasyonlarının bitmesine rağmen hala uykusuzluktan mustaripseniz sizin için hazırladığımız şarkılara bir göz atın!

Sakin Ritim Sevenlere


Sakin ritimleri, duygusal sözleri ile Cigarettes After Sex, Affection; the Civil Wars, 20 Years; Chris de Burgh, the Traveller veya Tamino, Persephone uyumak için dinlenecek şarkılar için mükemmel örnekler. Hatta Tamino’nun uyurken dinlenecek şarkılar listesine girmek için albüm yaptığını söylemek yanlış olmaz. Diğer yandan, farklı dillerde müzik dinlemeyi sevenler Heize, 2Easy veya Ahn Ye Eun, From the Rain dinleyerek Uzakdoğu düşlerine dalabilir. Loudovikos ton Anagion, O Miktos Alitis veya Lavrentis Machairitsas, Enas Tourkos Sto Parisi de yine uyumadan önce sizi sakinleştirecek şarkılar arasında.

Enstrümantal Sevenlere


Elbette uyurken dinlenecek müzikler sadece sakin ritimli, indie ve alternatif şarkılar değil. Uzmanlar enstrümantal müziğin uykuya geçiş sürecinde önemli rol oynadığına inanıyor. Özellikle flüt ve ney gibi üflemeli ya da lavta, ut, sitar, kanun, harp veya lir gibi telli çalgıların bilinci rahatlatma, rüya evrenine geçişi sağlamaya yardımcı olmak gibi özellikleri uyku terapilerinde kullanılıyor. Bambu flüt, arp ve lir ile kompoze edilmiş enstrümantal müzik, uyumadan önce dinlenecek müzikler arasında yer alırken Alcine Sala’nın Sotto La Superficie eseri bunun güzel bir örneği olarak öne çıkıyor.

Çoklu Ses Hayranlarına


Uyumadan önce dinlenecek şarkılar listemizde enstrümantal müziğin yükselişini, koro müzikleri takip ediyor! Her ne kadar koro müzikleri genellikle daha gergin, inişli çıkışlı ve uyku öncesinde dikkat dağıtıcı olarak düşünülse de özellikle Ortodoks ilahileri uyurken dinlenecek şarkılar arasında yer alıyor. Diğer yandan doğa seslerinin hem uyumamıza yardımcı olduğu hem de bilinç akışını rahatlattığı ise kabul görmüş bir gerçek. Kışın sobanın yanına kıvrılmakla başlayıp yazın kumsalda havlunun üstüne doğru uzanan mevsim geçişlerine hepimiz aşinayız. Bu nedenle ateş çıtırtısı, yağmur damlalarının sesi, yaprakların hışırtısı veya dalgaların uğultusu gibi kayıtlar uyurken dinlenecek meditasyon müzikleri arasında.

Kulaklıklarınızı takıp en sevdiğiniz uyku şarkılarınızı açtıysanız Hibboux yatağınıza uzanıp mükemmel bir uyku çekmenin tam sırası!

Bir Cevap Yazın