Bebeklere Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğiniz için alışverişe çıkmak heyecan verici olduğu kadar kararsızlığın da başrolü oynadığı zorlu bir deneyimdir. Onun hassas bedeni için en sağlıklı ürünü bulmak, bunu yaparken de zevkinizden ödün vermemek istersiniz. Bazen gözünüze çok sevimli görünen bir parça aslında hiç de ihtiyacınız olmayan bir ürün olabilir.

Detaylarda boğulmamak ve bütçenizi optimum biçimde kullanmak için alışveriş öncesinde iyi bir masa başı araştırması yaparak liste oluşturabilir ve ardından beğendiğiniz markalara yönelebilirsiniz. Ancak listeniz ne kadar uzun olursa olsun, ilk sıraya bebek uyku tulumu yazmayı unutmamalısınız. Zira uyku tulumu bebek için özellikle de yaşamının ilk yıllarında son derece önemlidir. Çünkü uyku kıyafetleri bebeğinizin uyku sağlığı ve uyku kalitesi ile birebir ilgilidir.

Uyku Tulumları Bebeklerin Uyku Kalitesini Nasıl Etkiler?

Yenidoğan döneminde bebekler günün en az 16 saatini uykuda geçirir. Bu süre bebek büyüdükçe yavaş yavaş kısalsa da uykusunu verimli biçimde alması gelişimi bakımından son derece önemlidir. Uygun olmayan kıyafetlerle uykuya daldığında pek çok sebeple uykusu bölünebilir. Bu hem gündüz uykularında hem de gece uykusunda geçerlidir. Peki ama yanlış uyku tulumu seçimi bebeğinizin uyku kalitesini nasıl etkiler? Sıralayalım:

 • Nefes almayan, doğal olmayan bir kumaş seçiminde bulunduysanız bebeğiniz sık sık terleyecektir. Bu nedenle hem aralarda uyanabilir hem de boyun bölgesi ya da bacak araları pişik olabilir.
 • Fazla ağır ya da içinde rahat edemeyeceği ölçülerde bir uyku tulumu uykuya dalmasını zorlaştırabilir.
 • Gerektiğinde bebeğiniz uyurken çıkarıp tekrar giydirebileceğiniz, pratik bir tulum seçmezseniz yine onu uykusunun en güzel yerinde uyandırıp huzursuz edebilirsiniz.
 • Ekolojik tekstil sertifikasına sahip ürünler bebeğinizin hassas teni için en uygunudur. Diğer alternatiflerin seçimi bebeğinizin cilt sağlığını doğrudan etkileyecektir. 

Yenidoğan Uyku Tulumu

Bebeğiniz sonbahar ya da kış aylarında doğduysa onu eve getirdiğiniz ilk günden itibaren güvenle ve sıcacık uyuyabilmesi için uyku tulumu kullanabilirsiniz. İlk aylarda çok fazla hareketli olmasa da bebeğinizin kol ve bacak hareketlerini kısıtlamayacak, içinde rahat edebileceği, en önemlisi de cildini tahriş etmeyecek bir tulum seçmenizde yarar olacaktır. Bir bebek uyku tulumunda mutlaka bulunması gereken diğer özellikler şunlardır:

 • Kaliteli kumaş yapısı, (Mümkünse %100 pamuklu olanları tercih etmelisiniz.)
 • Çamaşır makinesinde yıkanabilmesi, 
 • Terletmeyen uyku tulumu olması, (Böylece gece boyu terleyip terlemediğini kontrol etmek zorunda kalmazsınız.)
 • Nefes alan bir yapıya sahip olması,
 • Her mevsim kullanılabilme özelliğine sahip olması. 

Bebekler İçin Uyku Tulumu Seçiminde Püf Noktalar


Gelin, bu eğlenceli ve sorumluluk isteyen seçimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini sıralayalım:

 • Bebeğinizin ya da çocuğunuzun hassas cildini rahatsız etmeyecek yapıda bir ürün seçmelisiniz. İster kız isterseniz de erkek uyku tulumu arıyor olun; desen ve renk seçiminden önce kumaşın sağlıklı olması önceliğiniz olmalı.
 • Bebeğinizin boyuna en uygun bebek tulumunu almalısınız. Gereğinden büyük tulumların içinde rahat edemeyecekleri gibi bunlar güvenli de değildir. Bedenine küçük gelen bir uyku tulumu ise hareketlerini kısıtlayacağından uzmanlar tarafından tavsiye edilmez.
 • Renk ve desen seçeneklerini inceledikten sonra odanızın dekorasyonu ile uyumlu bir model bulabilirsiniz. Eğer bebek odası dekorasyonunda sade ve tek renk bir tasarım uyguladıysanız; bebek tulumu seçiminde daha çılgın seçimler yapabilirsiniz. Geometrik şekiller, puantiyeler, rengarenk çizgili modeller ile bebek odasına hareket getirebilirsiniz.
 • Pratik olması açısından makinede yıkanabilen bir modeli tercih etmelisiniz. Bebek ürünleri çok sık yıkandığından diğer kıyafetleri ile benzer renklerde olursa, ayrıca yıkamanıza da gerek olmaz.
 • Yıkama talimatlarına uyduğunuz takdirde yıllarca, deforme olmadan keyifle kullanabilirsiniz.   

Bebeğiniz için en uygun uyku tulumunu Hibboux ürünleri arasından seçebilir, ona konforlu geceler geçirmesi için yardımcı olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın