Dinamik ve Rahat: Genç Odası Nasıl Dekore Edilir?

Ev dekorasyonunda belki de en zor dönemeç genç odası tasarımıdır. Çocukluktan çıkıp yetişkinliğe adım atmadan önceki bu dönemde gençler odalarının kendi zevkleri, ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda dekore edilmesini ister. Onların genç ve dinamik ruhlarını yansıtan, yenilikçi, fonksiyonel ve kullanım kolaylığı sunan bir mekan yaratmak her zaman kolay olmayabilir. Genç odası dekorasyonu hakkında bilmeniz gereken bazı püf noktalarını sizler için derledik. 

Önce Odanın Tarzına Karar Verin

Çok genel bir soru gibi gelebilir ancak hazırladığınız odanın tarzı için çocuğunuzdan bir tanımlama yapmasını istemekle işe başlamalısınız. Modern yatak odası tasarımları hoşuna gidiyorsa bu fikre yoğunlaşabilirsiniz. Ancak farklı taleplerde bulunmasına da hazırlıklı olun; retro, İskandinav tarzı, minimal, klasik, rengarenk ya da tematik bir genç odası dekorasyonu da isteyebilir. Bu konuda onun isteklerine kulak vermelisiniz. Sonuçta yalnızca yatmak için değil; ders çalışmak, müzik dinlemek ya da arkadaşlarını ağırlamak için de kullanacağı kendine özel alanı burası olacak. Tarzı belirledikten sonra işiniz kolaylaşacaktır.

Çok Amaçlı Bir Oda Tasarlayın

Çocuğunuz artık büyüdü ve tüm günü sizinle geçirmek istememesi gayet doğal. Tek başına kalabileceği, hobileriyle ilgilenebileceği, kaliteli vakit geçirebileceği bir alana ihtiyacı var. Genç odası tasarımları ile ilgili araştırma yaparken bu konuya önem vermelisiniz. Mesela artık çift kişilik bir yatağa geçiş yapabilir. Böylelikle yatağı büyük minderlerle destekleyerek gün içinde sedir gibi kullanabileceği bir oturma köşesi yaratabilirsiniz. Odanın metrekaresi yaratıcı tasarımlara izin veriyorsa; çalışma için ayrı, kitap okuma ve dinlenmek için ayrı alanlar oluşturabilirsiniz. Genç kız odası hazırlıyorsanız belki bir makyaj masası da koyabilirsiniz. Ancak eğer alanınız darsa; aynı anda farklı amaçlar için kullanılan tasarımlara yönelmeniz iyi bir fikirdir. Altı çekmeceli bazalar, uzayıp kısalabilen çalışma masaları ve masa altına giren tabureler genç odası dekorasyonu için son derece akıllıca çözümler olacaktır.

Yeteneklerini Sergilemesi İçin Alan Açın

Genç odası nasıl dekore edilir diye baktığımızda, en çok öne çıkan unsurun bu odayı kullanacak gencin ihtiyaçları olduğunu görürüz. Onlara yeteneklerini, hobilerini yansıtabilecekleri hatta istediklerinde sergileyerek paylaşabilecekleri alanlar sunabilirsiniz. Büyük kara tahtalar, minik müzik köşeleri, antrenman yapabileceği bir alan onun odasıyla çok daha sıkı bir bağ kurmasına yardımcı olur.

Depolama Alanını Unutmayın

Her ne kadar çocuğunuz artık genç bir birey olsa da; oyuncak değilse bile çok fazla farklı eşyası bulunur. Etrafın düzenli durabilmesi ve odanın her daim yaşanabilir özelliklerini koruyabilmesi adına mümkün olduğunca çok depolama / saklama alanına ihtiyaç duyar. Bu konuda ona destek olmak da size düşer. Pratik genç odası tasarımları yaratabilmek için duvara monte edilebilen raf ve dolapları tercih edebilirsiniz. Odaya hem modern hem de samimi bir hava katması için büyük hasır sepetlerden destek alabilirsiniz. Yatak ayak ucuna yerleştireceğiniz yatay bir kitaplıkla kitaplara yer açabilirsiniz. Minimal tipte ahşap merdivenleri duvara yaslayarak raf olarak kullanabilirsiniz.

Hem işlevsel, hem yaratıcı hem de konforlu genç odası dekorasyonu fikirlerini Hibboux Doğal Nevresim Setleri ile tamamlamak için hemen şimdi harekete geçin!  

Bir Cevap Yazın