Haydi Çocuklar Yatağa: Çocuklarda Uykunun Önemi

Tüm vücut dokularının yenilenmesi ve enerjik bir beden için şart olan yeterli uyku; söz konusu çocuklar olduğunda daha da önem kazanır. Çocuklarda uyku sağlıklı gelişme ve büyümeye giden yolda altın anahtar değerindedir. Uyku süresi çocuğun yaşına ve ihtiyacına göre belirlenmelidir. 2 yaşına kadar gündüz uykuları hariç gece boyunca 14 saat kadar uyuması gereken çocuklar, yaşları 3-5 olduğunda 11 saatlik bir uykuya gereksinim duyarlar. Okul dönemine geldiklerinde ise uyku ihtiyaçları 10–11 saat ile sınırlıdır. Çocuklar saat kaçta yatmalı diye merak ediyorsanız; okul çağındaki bir çocuğun sağlıklı gelişimini sürdürebilmesi için en geç 22:00’de uyumuş olması gerektiğini unutmamalısınız.

Çocuklarda Uykunun Önemi

Sağlıklı bir beden, güçlü hafıza ve hızlı öğrenme / kavrama gibi olumlu gelişimler göstermesi çocuğun yeterli miktarda ve kaliteli bir uyku deneyimi yaşadığını gösterir. Çocuklarda uykunun önemi aksi durum yaşandığında kendini daha net belli eder. Eğer çocuğunuzda aşağıdaki listede yer alan sorunlar varsa; uyku problemi yaşayıp yaşamadığına odaklanabilirsiniz.

  • Sürekli huzursuzsa, mızmızlanıyorsa ve eğer bebeklik çağında ise sıklıkla ağlıyorsa,
  • Obezite eğilimi gösteriyorsa,
  • Gün içinde aniden uykuya dalıyorsa,
  • Çok erken uyanıyorsa veya gece yarısı uykusu bölünüyorsa.

Çocuklarda Uyku Sorunu Nasıl Çözülür?


Çocuklarda uyku
sorununu yaratan pek çok sebep olabilir. Stres, aile içinde ya da evde yaşanan olumsuzluklar, okulda akran zorbalığı, uyku apnesi, sağlıksız beslenme, dijital ekrana fazla maruz kalma ve yaşına uygun olmayan içerik izleme gibi nedenler çeşitlendirilerek sıralanabilir. Peki, çocuklarda bu kadar önemli olan uykuyu düzene sokmanın ve kesintisiz nitelikli uyku uyumalarını sağlamanın yolları nelerdir?

  • Öncelikle yatma ve kalkma saatlerini belirleyin ve mümkün olduğunca bu saatlerin dışına çıkmamaya özen gösterin.
  • Çocuk veya bebek yatağı seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunu göz ardı etmeyin. Yatağın boyutu, doğal içerik ile üretilip üretilmediği, sertifikalı ürün olması, narin cildi için ideal olup olmadığı gibi detaylar çocuklarda uyku problemleri açısından son derece önemlidir. 
  • Beslenme alışkanlıklarını gözden geçirin. Gece yatma saatine yakın saatlerde midesini doldurmadığından, sağlıklı atıştırmalıklar tercih ettiğinden ve gün içinde yeterli su tüketimi olduğundan emin olmalısınız.
  • Uykudan önce çocuğunuzun hoşuna giden birkaç rutin oluşturmak iyi fikir olabilir. Ona masal anlatabilir, sevdiği kitabı okuyabilir; birlikte rahatlatıcı müzikler dinleyebilir veya günü nasıl geçirdiği hakkında kısa sohbetler yapabilirsiniz.
  • Küçük yaşlardan itibaren kendi kendine uyuma becerisini kazanabilmesi de çocuklarda uyku sorununu baştan çözmeye yarayan önerilerden biridir. Ancak bunun için sakin kalarak, çocuğunuzun ihtiyaçları ile uyumlu ve uzun vadeye yayılan bir plan oluşturmak gerekir.
  • İlhamını doğadan alan, sağlıklı uyku ürünlerini tercih ederek bu konuda çocuğunuza destek olabilirsiniz. Bebek ve çocuk odası ürünleri doğru şekilde seçildiğinde çocuğunuzun mışıl mışıl ve sağlıklı bir uyku uyuduğunu göreceksiniz. 

Çocuğunuzun uyku ihtiyacına en uygun ürünü bulmak için Hibboux’nun zengin koleksiyonuna hemen şimdi göz atabilir, böylece ailenizin uyku konforunu kolaylıkla arttırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın