Özgür ve Renkli: Bohem Tarz Yatak Odası Dekorasyonu Fikirleri

Bohem tarz, özgürlüğün tadını evin sıcaklığıyla birleştiriyor. Siz de evinizi bohem tarzla dekore etmek isterseniz sizin için bir araya getirdiğimiz önerilere hemen göz atın!

Bohem Ne Demek?

Bohem kelimesi Fransızca’dan gelir. “Bohèmè” olarak yazılan bu kelime hayatın tadını çıkarmak, geçmişe dair kaygılanmamak, geleceğe dair endişelenmemek ve dünyayı keşfetmek olarak tanımlanabilir. Bohem kelimesi Fransız Devrimi sonrası, zamanla bir yaşam tarzına dönmüştür.

Bohem Tarz Nedir?

Bohem tarz da tıpkı kelimenin orijinali gibi Fransa çıkışlıdır. İlhamını göçebe bir hayattan alır. Özgür ve zengin bir ruhun temsilcisidir. Bohem tarzda döşenen evler kalabalık ve canlı görünür. Büyük mobilyaların yanı sıra bohem tarzda döşenen evlerde pek çok süs eşyası da bulunur. Tarzın ruhunu yansıtan da büyük oranda bu eşyalardır. Renkli örtüler, kırlentler, duvar tabloları ve mandalalar görüyorsanız bohem tarzda döşenen bir mekandasınız demektir! Bohem tarz hem özgürdür hem de epeyce renklidir. Bütün bu renklerse birbiriyle adeta barış içindedir. Tıpkı bohem ruhun savunduğu gibi! Eğer bohem tarz hoşunuza gidiyorsa, ev dekorasyonunuza bohem bir anlayış katmak istiyorsanız önerilerimize göz atabilirsiniz.

Bohem Tarz Ev Dekorasyonu Fikirleri

Bohem düzenini düzensizlikte bulur! Her şeyin ölçüsü ölçüsüne yerleştirildiği, inci gibi dizildiği bir dekorasyon anlayışı yerine rastgele atılmış ama tam da yerini bulmuş gibi görünmesi gerekir. Bohem tarz bir ev dekore ederken renkleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Pastel tonlar, parlak renkler hepsi bohem tarzın içindedir ama bize sorarsanız boheme en çok ahşap tonları ve bordolar yakışır. Bohem bir dekorasyonun olmazsa olmazı ise desenlerdir. Kırlentlerde, halılarda, nevresimlerde, koltuk örtülerinde desenli olanları seçmek evinize bohem bir hava katacaktır. Sadece kanepeler ve koltuklar değil, kocaman minderler kullanmak da iyi bir fikir olabilir.

Yatak Odası İçin Bohem Tarz Dekorasyon Önerileri

Bohem tarzın evlere bir sıcaklık kattığı doğru. Bu sıcaklığı yatak odanızda da sürdürmek isterseniz huzur ve eğlenceyi bir araya getirebilir bohem tarzda bir dekorasyon tercih edebilirsiniz. Mobilyaları seçerken yüksek ve ağır mobilyalar yerine bohem ruhu yakalamak adına yere daha yakın, alçak mobilyalar tercih etmelisiniz. Etnik desenler ve el işi kılıflar bohem tarzın ayrılmaz parçaları arasındadır. Üstelik sadece mobilyalarda veya ev tekstilinde değil duvarlarda da desenler kullanabilir, odanızı duvar halıları, mandalalar ve desenli tablolarla süsleyebilirsiniz.

Farklı zamanlara ait tarzları harmanlamaktan da kaçınmayın! Eski bir yatak başlığı ve modern bir yatak örtüsü mükemmel bir uyum yaratacaktır. Yatak başlığının hemen üstünde yer alan duvarı makromelerle süsleyebilir, hemen yanına bir bitki yerleştirebilirsiniz. Yatak odanızı tavandan aydınlatmak yerine mum, fener, duvar lambaları gibi seçenekleri değerlendirebilir hem bohem hem romantik bir ortam yaratabilirsiniz. Tamamen size ait bir mekanı, yatak odanızı bohem tarza getirirken anılardan da yardım alabilir, bir duvarı fotoğraflarla süsleyebilirsiniz. Modern fotoğrafların eski çerçeveler içerisinde sergilenmesi bohem ruha uygun olacaktır. Yatağınızın üstünü bol bol desenli kırlentle süslemeyi de unutmayın! Bohem tarz yatak odası dekorasyonu fikirleri içinize sindiyse, Hibboux Ev Tekstili ürünleriyle yatak odanızın ruhunu değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Renkleri, desenleri birbirine karıştırdığınız ve bu karmaşanın kendi ruhunu bulduğu bohem tarzı yakından tanımış olduk. Bu yıla damgasını vuran daha çok fikir için 2022 Dekorasyon Trendleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın