Uyku Pozisyonları ile Tanışın: Doğru Uyku Pozisyonu Ne Olmalı?

Sıradan bir gece. Sağ tarafa dönük yattığınızda uykuya dalabileceğinize inanıyorsunuz ancak uyku bir türlü size uğramıyor. Yattığınız taraf vücut sıcaklığınızla iyice ısındığında çözümün sol tarafta olabileceğini düşünüyorsunuz. O yana dönüyorsunuz ve uykuyu bir de yatağın sol tarafında beklemeye başlıyorsunuz. Peki, sizin için en doğru uyku pozisyonu hangisi biliyor musunuz? Uyku pozisyonlarını tanıyarak sizin için en doğru uyku pozisyonunu bulabilir, geceleri daha rahat geçirebilirsiniz.

Uyku Pozisyonları ve Uyku Kalitesine Etkisi

Seçeceğiniz uyku pozisyonu uykunuzun kalitesinden, ertesi gün nasıl hissedeceğinize kadar pek çok şeyi belirliyor. Gelin en sık tercih edilen ve en bilinen uyku pozisyonlarına yakından bakalım.

Sırtüstü yatmak

Sırtüstü yatmanın sağlıklı mı yoksa zararlı mı olduğu uzun zamandır tartışılan bir durum.  Uzmanlar, sırtüstü yatmanın bir nevi dik duruşu taklit etmek olduğunu bu durumun da

sırt ve boyun ağrısı çeken kişilere iyi geldiğini söylüyor. Üstelik sırtüstü uyumak omurgayı dinlendiriyor ve omurganın doğal eğrisini korumasına yardımcı oluyor.

Yüzüstü yatmak

Yüzüstü uyku pozisyonunda rahat edenler çok fazla olmasına rağmen aslında bunun en sağlıklı yatış şekli olduğunu söyleyemeyiz. Yüzüstü yattığınızda organlara yaptığınız baskı da artıyor. Yüzüstü yatmanın kan dolaşımını engellediği, cildin kırışmasına yol açtığı gibi sorunlara da yol açabileceğini söyleniyor.

Cenin pozisyonu

Cenin pozisyonu en sık görülen uyku pozisyonlarından bir tanesi. Anne karnının güvenli hissini verdiğinden, uykuya geçerken bizlere yardımcı oluyor. Bele binen basıncı azaltması yönünden olumlu olsa da karın bölgesine baskı uygulayıp derin nefes almayı engelleyebiliyor. Üstelik gece boyu yukarı doğru çekilen diz, eklem ağrılarına sebep olabilir.

Yan yatmak

Yan yatmak bel ağrısını hafifletmeye yarayabilir ancak cildin kırışması riski de bulunuyor. Yastığa gömülen yüzün bir tarafı, başın ağırlığı nedeniyle kırışmaya meyilli oluyor. Buna rağmen en rahat yatma şekillerinden biri olduğu tartışmasız.

En Doğru Uyku Pozisyonunu Nasıl Seçeriz?

Doğru uyku pozisyonunu seçmeden önce yaşadığınız problemleri tanımanız gerekiyor. Geceleri neden uyuyamıyorsunuz? Cevabı sizin için doğru yatış şeklini belirleyebilir. Gelin geceleri yaşanan problemlere ve çözümleri için önerilen yatış şekillerine beraber bakalım.

  • Sırt ve boyun ağrısı çekiyorsanız sırt üstü yatmayı deneyin. Boyun ağrısı çekenler için sırtüstü yatmak zaman zaman daha çok ağrıya sebep olabilir. Burada da devreye yastıklar giriyor! Sırtınız için doğru bir yatak, boynunuz için doğru bir yastık ile en rahat uykuya ulaşabilirsiniz. Bel ağrısı çekenler için ise doğru yatağa giden kolay bir yolumuz var. “Bel Ağrısını Önlemek İçin Nasıl Yatak Seçilmeli?” içeriğimizi okuyarak sizin için en uygun yatağı seçebilirsiniz.
  • Horlama veya uyku apnesi probleminiz varsa hava yollarının açık kalmasına yardımcı olacağı için yan yatabilirsiniz.
  • Reflü veya mide yanması yaşıyorsanız sağ yanınıza dönük yatmak bu sorunların artmasına yol açabilir. Yanmayı rahatlatmak için sol tarafa yatmayı deneyin. Aynı yöntemi yemeği fazla kaçırdığınız gecelerde de kullanabilirsiniz.

Doğru uyku pozisyonu doğru bir yatakla bir araya geldiğinde gece yatağa gitmek için yaratıcı bahaneler uyduracaksınız. Kavuştuğunuzda sizi gerçekten mutlu edecek o yatağı bulmak için Hibboux ürünlerine göz atmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın