Yaşam Alanınızı Güzelleştirin: Oturma Odaları İçin Dekorasyon Fikirleri


İş ya da okul sonrası eve geldiğinizde tüm zamanınızı geçirdiğiniz, dostlarınızı ağırladığınız, yemek yiyip sosyalleştiğiniz, bazen de yalnızlığın tadını çıkarttığınız oturma odaları doğru dekorasyon fikirleri ile son derece şık, konforlu ve işlevsel hale gelebilir. Oturma odası dekorasyonu oluşturmak için önce alanın büyüklüğüne, sonra sevdiğiniz iç mimari tarzına ve ardından da eşyalarınıza odaklanmalısınız. Ufak tefek dokunuşlarla bambaşka bir oturma odası dekoru yaratabilir, yaşam alanınızı zahmetsizce güzelleştirebilirsiniz. Nasıl mı? İşte sizin için bazı yaratıcı oturma odası dekorasyon fikirleri

Aydınlatma Kullanımı

Odanızda kullandığınız aydınlatma ürünleri son derece kritik bir unsur olarak öne çıkar. Eğer yaşadığınız oda tüm gün yeterli gün ışığı alıyorsa şanslısınız. Ancak karanlık bir oturma odasına sahipseniz; mobilyalarınızı konumlarken dikkatli olmalı; kitap rafı, vitrin gibi büyük parçaları pencereden gelen ışığı kesmeyecek şekilde yerleştirmelisiniz. Ayrıca odanın ortasında tavandan sarkan tek bir aydınlatma aparatı kullanmaktansa; oturma odası dekorasyonu yararken çeşitli noktalara serpiştirilmiş, abajur, lambader ya da masa üstü aydınlatması gibi küçük ve sarı ışık veren objelerden destek almalısınız. Bu oturma odanıza modern ve samimi bir hava da katacaktır.

Odada Renk Oyunları  

Donuk, cansız ve ruhu olmayan bir oturma odasını kimse tercih etmez. Ancak oturma odası dizayn ederken renkleri cesurca kullanmak da o kadar kolay değildir. Büyük riskler almadan renklerle oynamanın en ideal yolu pastel tonlardaki kanepenize rengarenk, desenli kırlentleri ilave etmek olabilir. Canlı renklerle dokunmuş kilimler de oturma odanıza neşe katabilir. Oturma odanızın tek bir duvarını yeşil, mavi ya da bordo gibi dinamik bir renk yapmayı düşünebilirsiniz. Duvar içine minik niş oyukları açarak bu oyukları modern oturma odası konseptinde birbiriyle uyumlu renklere boyatabilir, içine sevdiğiniz objeleri yerleştirebilirsiniz. Eğer alanınız küçükse, bolca ayna kullanımı ile ferah bir iç mekan tasarımı elde edebilirsiniz.

Saklama Alanları

Soğuk kış günlerinde üzerinize alacağınız battaniyeler, evde kedi ya da köpek varsa dışarı çıkarken koltukların üzerine örteceğiniz koltuk şalları, kumandalar, şarj aletleri, kablolar derken oturma odanızda ortada kaldığında karışıklık yaratacak pek çok eşya olduğunu fark edeceksiniz. Bu kalabalığı önlemek ve oturma odanızda düzeni sağlamak için çeşitli saklama alanları oluşturmalısınız. Bunu yaparken aynı zamanda stilinizden de ödün vermek istemiyorsanız; büyük sepet ya da kutuları dekorasyon unsuru olarak koltukların yanına yerleştirebilir; içini saklama alanı olarak kullanabilirsiniz. Bölmeli saklama kutuları birbirinden ayırmak istediğiniz farklı kategoriden eşyalarınızı gruplandırmanızı sağlar. İçini sandık olarak kullanabileceğiniz kanepe ya da puflar da ideal seçimler olabilir.

Doğadan ilham alan Hibboux ev tekstili ürünleri sayesinde oturma odası dekorasyonu için yepyeni fikirler edinebilir; yaşam alanınızı ideal biçimde dekore edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın