Feng Shui Felsefesi ile Ev Dekorasyonu

Evinize farklı bir dokunuş yapmak istiyorsanız Feng Shui felsefesi ile tanışma vaktiniz gelmiş olabilir. Sizin için hazırladığımız önerileri uygulayarak evinizde Feng Shui havasını yaratabilirsiniz.

Feng Shui Nedir?


Feng Shui, Taoizm ve Antik Çin’deki kozmoloji okullarından sistem ve idealleri kullanan metafizik bir uygulamadır. Bir şiirden gelen Feng Shui ifadesi, “su” ve “rüzgar” anlamına gelir. Hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğumuz bu iki doğa unsurunu temel alan bu felsefe, bize yaşamak için rüzgara (nefese) ve suya ihtiyacımız olduğunu hatırlatır. Bu sayede bize dünyadaki yerimizi ve evrenle olan bağlantımızı anlama şansı verir. Bir tasarım ya da dekorasyon yaklaşımı olmasa da yaşadığınız alanı Feng Shui ilke ve ideallerine göre düzenleyebilirsiniz.

Feng Shui Ev Dekorasyonu Nasıl Uygulanır?

Evde ferah ve huzurlu yaşam alanları yaratmak istiyorsanız Feng Shui dekorasyon fikirleri sizin için ideal olabilir. İşte Feng Shui ev dekorasyonu için yapabileceklerinizden bazıları…

Evinizde Alan Açın

Feng Shui felsefesinin en önemli amaçlarından biri iyi enerjinin akışına izin vermek. Bu nedenle evinizdeki iyi enerjinin önünü kesecek durumlardan kurtulmalısınız. Nasıl mı? Yalnızca ortalığı toparlamak evinize iyi enerji getirmeyebilir. Bu nedenle mobilya altlarına, kitaplıklara ya da bazalara yüklediğiniz eşyaları çıkarın. Yalnızca sevdiğiniz, sizin için anlam taşıyan eşyaları alın. Kalanları bir yere bağışlayabilir ya da seveceğini düşündüğünüz yakınlarınıza verebilirsiniz.

Yaşam Alanlarınıza Işık ve Hava Girmesine İzin Verin

Evinizde iyi enerji akışını yakalamak istiyorsanız odalarda ışık ve havanın rahatça dolaştığından emin olmalısınız. Hava akışını artırmak için penceleri sık sık açabilirsiniz. Ayrıca pencere ve camları her daim temiz tutarak ışık akışını da kolaylaştırabilirsiniz. Evinizde karanlık alanlar varsa buraları aydınlatmak için lambaderlerden yararlanabilir ya da ayna koyarak ışığı yansıtabilirsiniz.

Dekorasyonda Bitkilerden Yararlanın

Feng Shui’de hava akışı önemlidir. Ancak bu havanın temiz olması gerekir. Bitkiler, bulundukları ortamın havasını filtreleyerek daha sağlıklı bir alan yaratmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca Çinlilere göre bitkiler, yaşam güçleri sayesinde iyi enerji çeker. Bu nedenle bitkileri sağlıklı tuttuğunuz sürece evinizdeki enerjinin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak her bitki Feng Shui felsefesine uygun değildir. Örneğin; kaktüsler fazla suya ihtiyaç duymadığı için Feng Shui ilkelerine aykırıdır. Dilerseniz seçiminizi bambu, zambak, kauçuk bitkisi ya da kurdele çiçeği gibi bitkilerden yana yapabilirsiniz.

Yaşam Alanlarınızda Favori Renklerinize Yer Verin

Renkler Feng Shui felsefesinde önemli rol oynar. Siz de yaşam alanlarınızda favori renklerinize yer vererek iyi enerjiyi çekebilirsiniz. Örneğin; odalarınızda en sevdiğiniz renk tonlarından duvar süsleri, dekoratif objeler ya da tablolar bulundurabilirsiniz. Hangi renkleri kullanacağınıza karar veremiyorsanız bazı renklerin Feng Shui felsefesindeki anlamlarını öğrenebilirsiniz. Örneğin; kırmızı şans ve zenginlik, turuncu mutluluk ve eğlence, yeşil huzur ve denge, beyaz ise saflık anlamına gelir.

Siz de yaşam alanlarınızda Feng Shui etkisi yaratmak istiyorsanız işe ev tekstili ürünlerinizi yenileyerek başlayabilirsiniz. Hibboux’yu hemen inceleyin, beğendiğiniz ürünlere kısa sürede sahip olun!

Bir Cevap Yazın