Doğru Uyku Pozisyonu: Bebek Uyku Pozisyonları Nelerdir?

Kaliteli, konforlu ve sağlıklı uyku; bebeğinizin gelişim sürecinde belirleyici rol oynuyor. Ve uyku konforunu sağlayan en önemli unsurlardan biri uyku pozisyonu. Bebeklerde uyku pozisyonu, yalnızca konforlu ve kaliteli bir uykuyu değil, yeni doğan bebeğin genel sağlığını da etkileyen sonuçlar doğurabiliyor. Gelin, bebek uyku pozisyonları neler, birlikte bakalım.

 

Bebeklerde Doğru Uyku Pozisyonları

 

Bebek uyku pozisyonları, bebeklerin gelişim evresini ve nefes düzenini doğrudan etkiliyor. Örneğin; sırtüstü değil de yüzükoyun uyutmak, bebeğin nefes problemlerine yol açacaktır. Yan yatırılarak uyutulan yeni doğan bebek, uyku sırasında karnının üstüne doğru pozisyon değiştirme eğiliminde olabiliyor. Bu nedenle bebekleri yüzleri yatağa dönük veya yana doğru uzun süre uyutmamak gerekiyor. Çünkü verimli ve kaliteli uyku, bebeklerin sağlıklı büyüyebilmesi için son derece önemli. Çocuklarda ve bebeklerde uykunun önemi hakkında ayrıca detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayarak içeriğimizi okuyabilirsiniz.

 

Peki yeni doğan bebeği nasıl yatırmak gerekir? Bebeklerde doğru uyku pozisyonları hangileri?

Sırtüstü Pozisyon

 

Amerikan Pediatri Akademisi, yeni doğan bebeklerin herhangi bir sağlık problemi olmadığı takdirde sırtüstü yatırılabileceğini söylüyor. Kusma refleksine bağlı olarak nefes problemlerini artıracağı düşünülse de bu pozisyon, bebeğinizin yeterli oksijen elde etmesini ve rahat nefes alıp verlmesini sağlıyor. Yine de beslenme saatinden sonra uykuya hazırlarken kısa süreliğine yan pozisyonda yatırmanızda fayda var. Daha sonra sırtüstü pozisyona geçiş yapabilirsiniz.

Yüzüstü Pozisyon

 

Yüzüstü pozisyonda uyutmak bebeğinizin nefes alışverişini olumsuz yönde etkileyebilir. Öte yandan, bebeğinizi uykuya dalmadan önce yüzüstü yatırıp sırtını sıvazlayarak gaz sancısı çekmesini önlemek, kusma olasılığına karşı önlem almak ve uykudan önce rahatlamasını sağlamanız mümkün. Ancak uykuya daldığı zaman bebeğinizi tekrar sırtüstü yatırmanız daha sağlıklı olacaktır.

Yan Pozisyon

Hareket özgürlüğü ve kolay nefes alışverişi sağlandığı için bebeklerde uyku söz konusu olduğunda çok sık tercih edilen bir pozisyon. Anck ilk dört aylık süreçte bu pozisyon, bebeğinizde omurga ve kaburga eğriliklerine sebep olabiliyor. Eğer bebeğinizi yan yatırıyorsanız sık sık pozisyonunu değiştirmenizde fayda var.

 

Bebeğinizi en doğru pozisyonda uyutmanın dışında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut. Doğru uyku pozisyonundan maksimum verim alabilmesi için bebeklerin çok yumuşak bir yatakta uyumaması gerekiyor. Çünkü yumuşak yataklarda bebekler kontrolünüz dışında yüzüstü uyumaya daha meyilli olacaktır. Bebeklerde sağlıklı uykunun başlıca gerekliliklerinden biri doğru yatak seçimi. Dayanıklı, konforlu, yüzeyi nefes alabilen bebek yataklarını tercih etmeniz şart. Bebeğinizin sağlığını düşünen kaliteli ürünleri incelemek ve kampanyalardan faydalanmak için buraya tıklayın.

Bir Cevap Yazın